A lakosság 94 százaléka indokoltnak tartja, hogy legyen uniós pályázati támogatás a magyar otthonok energetikai korszerűsítésére – derül ki a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) és az Energiaklub felméréséből.

A kormány november végi határozatában úgy rendelkezett, hogy a lakosság energiahatékonysági fejlesztéseit uniós pályázati források helyett csak hitelekkel fogja ösztönözni. Az energetikai pályázati támogatás a kormányzati tervek szerint csak állami, illetve egyházi intézmények számára lesz elérhető.

A MEHI és az Energiaklub adatai szerint ezzel szemben a magyarok 95 százaléka úgy gondolja, hogy leginkább az otthonok energetikai felújítását kellene támogatnia az államnak. A felmérés szerint a háztartások csaknem kétharmada pályázati források nélkül, csak saját megtakarításaira és hitelekre alapozva nem fogja felújítani otthonát a következő három évben – hívták fel a figyelmet.

energia pályázatok

Az új uniós finanszírozási időszakban akár százmilliárd forint is jutna az otthonok felújítására – vélik, megjegyezve, hogy a magyar kormány és Brüsszel által is elfogadott Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program még tartalmazza a lakossági energiahatékonysági felújításokra vonatkozó beruházási támogatásokat is.

A közleményben Szalai Gabriella, a MEHI programigazgatója arra hívta fel a figyelmet: a kutatás egyértelművé teszi, hogy csak hitelalapon nem fog elindulni egy felújítási hullám. Bart István, az Energiaklub társelnöke szerint érthető, ha az állam azt várja, hogy a háztartások is áldozzanak otthonuk felújítására, ugyanakkor jogos elvárás a lakosság részéről, hogy az állam is támogassa az elöregedett, energiapazarló épületállomány korszerűsítését.

A kutatás nem, életkor, iskolázottság, régió és településtípus szerint reprezentatív mintán, ezer ember telefonos megkérdezésével készült tavaly decemberben.

Pályázai hírek:

Pályázatok prototípusfejlesztésre és forgalombahozatalra mikro-, kis- és középvállalkozásoknak
Négy új pályázat helyi gazdaságfejlesztésre és a foglalkoztatás bővítésére
Több mint 1000 milliárd forint GINOP forrás gazdaságfejlesztésre